روسیه تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «مسخره» خواند

روسیه تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را «مسخره» خواند

تهران– ایرنا– وزیر امور خارجه روسیه ضمن مسخره و غیرمسئولانه خواندن تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، تاکید کرد که این سیاست کاخ سفید باید با محکومیت جهانی مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی لاوروف دیروز (۱۹دوشنبه خرداد) در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت، دولت آمریکا را متهم کرد که کارزاری با انگیزه‌های سیاسی علیه ایران به راه انداخته است.
وی همچنین خواهان «محکومیت جهانی» تلاش‌های واشنگتن برای وادار ساختن شورای امنیت به تحریم تسلیحاتی دائمی ایران شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با یادآوری خروج آمریکا از برجام نوشت، این کشور هیچ حق قانونی برای استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل برای تداوم نامحدود این تحریم‌های تسلیحاتی که ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) پایان می‌یابند، ندارد.
به نوشته لاوروف، تصمیم دولت آمریکا برای قطع پایبندی به تعهدات برجامی و توسل به حقوق برآمده از قطعنامه‌ای که برجام را تائید کرده «مسخره و غیرمسئولانه» است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه و کلی کرافت سفیر این کشور در سازمان ملل گفته بودند، تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اولویت نخست آمریکاست.
در نامه لاوروف آمده است: سازمان ملل نباید گروگان اوضاع سیاسی آمریکا شود. مبنای قانونی معتبری برای طرح مساله تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت وجود ندارد.

به نوشته دیپلمات ارشد روسیه، توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت یک «واحد یکپارچه» را تشکیل می‌دهند که نمی‌توان آنها را از یکدیگر تفکیک کرد. به گفته لاوروف، طبق ماده ۲۵ منشور سازمان ملل، «طرف آمریکایی ملزم است که تصمیم‌های سازمان ملل را اجرا کند نه آنکه از طریق اقدامهای غیر قانونی آنها را تضعیف کند.»

منبع : ایرنا

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر